Żarówki i świetlówki pozostają cały czas najpopularniejszymi źródłami światła. Jednak coraz częściej, podążając za postępem technologicznym, kupujemy nowoczesne żarówki elektroluminescencyjne, tzw. energooszczędne czy niezwykle ładne i ekonomiczne oświetlenie diodowe LED.
W naszej ofercie znajdziecie Państwo źródła światła do wszystkich niemalże zastosowań. W domu, biurze, magazynie, hali produkcyjnej, dla rozrywki i zdobienia. Począwszy od tradycyjnych żarówek, aż do najnowocześniejszych obecnie świateł LED.
Wszystkie rodzaje żarówek, lamp, diod to sprawdzone produkty uznanych producentów – PHILIPS, OSRAM…
Żarówki tradycyjne żarowe – elementem świecącym jest przewód wolframowy w próżniowej bańce szklanej. Temperatura żarnika nie przekracza 2600 K. Żółte światło podobne do słonecznego.
Żarówki gazowane – dla zwiększenia trwałości i skuteczności światła stosuje się zamiast próżni różne gazy obojętne temperaturowo – argon, krypton, ksenon. Są droższe ale znacznie trwalsze i skuteczniejsze. Temperatura żarnika ok. 2600K.
Żarówki halogenowe – żarówki gazowane wolframowe wypełnione gazem szlachetnym z domieszką halogenu, najczęściej jodu, który regeneruje żarnik przeciwdziałając jego rozpylaniu, a przez to zaczernieniu bańki szklanej od wewnątrz. Temperatura żarnika – ok. 3200K.
Żarówki energooszczędne, inaczej zwane świetlówkami kompaktowymi. Zużywają prawie 80 % energii mniej niż żarówki tradycyjne. Trwałość, do dziesięciu razy większą, określa się na 5 – 12 lat, a nawet 15 lat, w zależności od producenta. Temperatura barwowa 2700K. Niska temperatura pracy i stabilne nie tętniące światło dopełniają ich walory.
Minusem jest zawartość rtęci. W przypadku rozbicia takiej żarówki należy umiejętnie je uprzątnąć i zabezpieczone szczątki wraz z użytymi rękawicami, papierowymi ręcznikami oddać do punktu utylizacji.
Oświetlenie diodowe LED to dzisiaj najnowocześniejsza technologia. Zużywają dwukrotnie mniej energii niż żarówki energooszczędne, a ich trwałość obliczana jest na 100 000 godzin. Są bezpieczne dla zdrowia świecąc jasnym, stabilnym światłem. Wykonane w tej technologii żarówki posiadają już wszystkie rodzaje gwintów i trzonków. Praktycznie nie nagrzewają się.
Źródła światła charakteryzują pewne podstawowe wartości. Warto je znać dokonując zakupów dla firmy czy domu.
Skuteczność świetlna źródła światła jest to stosunek strumienia świetlnego, wydzielanego przez dane źródło światła, do pobieranej przez nie energii, w jednostce czasu.
Jednostka: lumen/wat (lm/W)
Przykłady skuteczności świetlnej różnych źródeł światła:
Trwałość użyteczna źródła światła jest to upływ czasu do zmniejszenia się o ok. 30% mocy strumienia świetlnego tego źródła, w stosunku do wartości początkowej.
Barwa światła jest określana i liczona na wiele sposobów. Wiadomo, że barwa biała jest sumą barw cząstkowych. Z użytkowego punktu widzenia istotny jest podział na źródła gorące i zimne.
Najbardziej zbliżonym do światła słonecznego są źródła gorące, a więc wszelkiego rodzaju żarówki, lampy halogenowe, łuki elektryczne, itp. Zawierają one najwięcej barw cząstkowych. W praktyce oznacza to, że możemy oglądać wszystkie kolory w sposób naturalny bez ujemnych skutków zdrowotnych dla wzroku.
Źródła zimne to różne lampy wyładowcze i indukcyjne. Klasycznymi przedstawicielami są świetlówki, czyli lampy fluorescencyjne. Świecą tylko kilkoma, wybranymi przez producenta, wąskimi zakresami widma (czyli kilkoma barwami prostymi) tak, aby w sumie zachowane było wrażenie bieli.
O jakości generowanej bieli z zimnych źródeł światła informuje nas tzw. stopień renderowania barw lub stopień wierności bieli. Jeśli jego wartość jest niska to zimne źródło światła oświetla poprawnie tylko materiały białe i szare, natomiast w przypadku powierzchni kolorowych dochodzi zwykle do znacznych przekłamań.
Wybrane zagadnienia BHP
Jakość światła na stanowisku pracy oraz w jego otoczeniu wpływa na szybkość i pewność widzenia. Określa sposób widzenia formy, sylwetki, barwę i właściwości powierzchni przedmiotów.
Aby praca wzrokowa była optymalna, stanowisko pracy oraz pomieszczenie, w którym się ono znajduje, muszą być tak oświetlone, aby występowała odczuwalna wygoda, przyjemność widzenia.